2024. november 12-13 között, Komáromban, a Selye János Egyetem szervezésében került sor a „Befogadó tanulási környezetek támogatása – stratégiák a gyermeket nevelő, családos hallgatók támogatására a felsőoktatásban” projekt (2023-1-HU01-KA220-HED-000156058) második szakmai tanulmányútjára. A nemzetközi találkozó keretében a programban résztvevő felsőoktatási intézmények és a koordinátor szervezet képviselői áttekintették a program aktuális helyzetét, megtárgyalták és megosztották a korábbi tevékenységek során gyűjtött tapasztalatokat és egyeztették-összehangolták a közeljövőbeni feladatokat, eseményeket.
EMLÉKEZTETŐ
Nemzetközi partnertalálkozó – Selye János Egyetem, 2024. november 12-13.
Református Teológiai Kar, Komárom
2024. NOVEMBER 12., KEDD
A program 2024. november 12-én délben, Komárom főterén vette kezdetét. A résztvevők egy közös ebédet követően, városnéző program keretében tekinthették meg a komáromi erődöt, majd ezt követően a Selye János Egyetem központi épületét a város központjában.
- VEZETŐI KÖSZÖNTŐ – Dr. SOMOGYI ALFRÉD dékán úrköszöntőjében röviden bemutatta a Selye János Egyetem történetét, az egyetem keretei között zajló képzéseket és az egyetem közreműködésében megvalósult korábbi és jelenlegi Erasmus programokat.
- KUTATÁSVEZETŐI BESZÁMOLÓ – Előadásában DURÁCZKY BÁLINT kutatásvezető röviden áttekintette a program központi elemeként zajló kutatási tevékenységeket, s külön kiemelte, hogy a tervezetthez képest némi késedelemmel – 2024. február-március folyamán – elkezdődő kutatási tevékenységek 2024. őszére már az eredeti ütemezésnek megfelelően zajlanak. A fókuszcsoportos kutatási tevékenységek eredményeképpen 2024. szeptemberre elkészült az az eszköztár – dokumentum, melynek véleményezési határideje 2024. november 15. A dokumentum kidolgozása a családos, gyermeket nevelő felsőoktatási hallgatókkal lebonyolított fókuszcsoportos interjúk során begyűjtött információk alapján készült, azzal a céllal, hogy segítse az intézményeket és különösen az oktatókat abban, hogy megértsék és hatékonyan támogassák a gyermeket nevelő diákokat, s ezáltal hozzájárulhassanak a rugalmasabb és inkluzívabb felsőoktatási környezetek megteremtéséhez.
A program következő elemeként kiemelte az elkészült eszköztár tesztelési időszakát: a döntően kvalitatív adatgyűjtés során a hallgatói vélemények, oktatói és intézményi visszajelzések kerülnek becsatornázásra a partnerintézményekben 2024. november 18. és 2025. április 15. között, 15 heten keresztül. A tesztelési tevékenységről a kiválasztott oktatók (a Károli Gáspár Egyetem esetében 7, a többi partnerintézmény esetében 5 fő) tesztnapló dokumentumot vezetnek majd. Ezen dokumentumok keretében állnak össze azok a javaslat-csomagok, melyek tág értelmezési kontextusban, a családos hallgatói perspektíva alkalmazásával kerülnek összeállításra.
A tesztelési időszakot követően kerül sor az oktatói interjúk elkészítésére, s ezen kutatási fázis keretében kerülnek majd érdemben felhasználásra a tesztnaplók tapasztalatai, eredményei is.
- KUTATÁSI PROGRAMHOZ KAPCSOLÓDÓ PARTNERSZERVEZETI ÉSZREVÉTELEK
A kutatásvezetői tájékoztatást követően került sor a partnerszervezeti képviselők észrevételeire. Az észrevételek és javaslatok döntően az eszköztár elemeinek a gyakorlati alkalmazására, az ezzel kapcsolatos elképzelések, javaslatok, tapasztalatok megbeszélésére vonatkoztak.
SOMOGYI ALFRÉD a tesztelési tevékenység során kijelölt oktatók kiválasztási szempontjaira kérdezett rá, SZTÁRAYNÉ KÉZDY ÉVA (Károli Gáspár Református Egyetem) pedig az adminisztráció vonatkozásában egy formális szabályrendszer szükségességét emelte ki, hangsúlyozva, hogy az eddigi kutatások során alapvető problémaként jelent meg, hogy a jelenlegi felsőoktatási adatbázisokban a vizsgált célcsoport semmilyen formában nem jelenik meg. Véleménye szerint a beiratkozási folyamat keretében lehetne alkalmazni adatbegyűjtési tevékenységet a családos állapot rögzítésére.
HEGEDÜS RITA (Selye János Egyetem) ehhez kapcsolódóan azon véleményének adott hangot, hogy minden ilyen szabályozás a tanulmányi- és vizsgaszabályzatok módosítását vonná maga után.
Az észrevételekre adott válaszában DURÁCZKY BÁLINT arról tájékoztatta az érdeklődőket, hogy az oktatók kiválasztásánál a lehető legszélesebb oktatói körből – nappali és levelező tagozatokról egyaránt – kerül ki a tesztelő csoport. A célcsoport pontosabb beazonosíthatósága vonatkozásában a résztvevői körben egy önkéntes nyilatkozat lehetősége merült fel, annak figyelembevételével, hogy az intézményi szabályozási tevékenységek nem feltétlenül oldanák meg a fennálló problémát. Korábbi tájékoztatását azzal is kiegészítette, hogy a 2024. november 18-i héten a következő programelem keretében, az eszköztáron kívül intézményi adatbekérésre is sor kerül, a kért adatokat 2024. február 28-ig várják a kutatók.
- A KUTATÁSI EREDMÉNYEKHEZ KAPCSOLÓDÓ KÖZÖS ÉS EGYÉNI PUBLIKÁCIÓK EGYEZTETÉSE
A szakmai tanulmányút első napi programjának utolsó napirendi pontjaként a megjelent partnerszervezeti képviselők áttekintették és megvitatták a projekthez kapcsolódó közös és egyéni publikációk kérdéskörét.
2024. NOVEMBER 13. SZERDA
- ADMINISZTRATÍV PÉNZÜGYI INFORMÁCIÓK – KOORDINÁTORI TÁJÉKOZTATÓ ÉS EGYEZTETÉS
2024. NOVEMBER 13-án 9.30 órától a koordinátor szervezet és a partnerszervezetek képviselői áttekintették a pénzügyi adminisztráció során felmerülő kérdéseket, kiemelten kezelve az elszámolhatóság és a beszámolási, továbbá kommunikációs-disszeminációs kötelezettségek körét. Az egyeztetés keretében KOVÁCS ÖRS LEVENTE rövid prezentáció keretében mutatta be a programhonlap legújabb fejlesztéseit és frissítéseit, egyúttal áttekintésre kerültek a dokumentumfeltöltési és chat-szolgáltatások is.
A pénzügyi, adminisztrációs egyeztetés során a partnerszervezetek képviselői (SOMOGYI ALFRÉD/ komáromi Selye János Egyetem, SZILÁGYI LÁSZLÓ/ beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, SÁNTHA ÁGNES/ marosvásárhelyi Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és online kapcsolat révén a Károli Gáspár Református Egyetem képviselője) röviden összefoglalták a pénzügyi adminisztráció aktuális helyzetét, s a tájékoztatás és egyeztetés keretében személyes konzultációra is sor került a koordinátor szervezet pénzügyi vezetőjével, SZALLER EMŐKÉVEL.
Készítette: Kovács Örs Levente
programkoordinátor
Budapest, 2024. november 22.